Prayer Cycle

July 2017

DAY

DIOCESE OF ZULULAND

ANGLICAN COMMUNION

*DIOCESAN EVENTS
BIRTHDAYS

Sat.
01

Bishop: Monument Makhanya (Sizakele) and his  family and the Diocese of Zululand

Ogoni – Niger Delta, Nigeria

Bishop Solomon Gberegbara

Zilfred Majola

SUN.
02

FOURTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF ESHOWE
Archdeacon: Isaiah Manqele

Ogori-Magongo – Lokoja, Nigeria
Bishop Festus Davies
Ohaji / Agleam – Owerri, Nigeria

Bishop Chided Collins Oparaojiaku

S’fundo Sikhakhane

Mon.
03

ST THOMAS
Cathedral Parish of St Michael and All Angels, with St Phillip’s, Sunnydale

Rector & Dean: Isaiah Manqele (Fikile);   Assistant Priests: Bongani  Mbatha (Eunice) Bongani Makgopela and Nomsa Zulu

Ohio – Episcopal Church USA

Bishop Mark Hollingsworth

Thokozile Mzimela

 

Tues.
04

Diocesan Office Diocesan Secretary:
Anne-Louise Gaisford (Roger),
Bishop’s Secretary: June Smith (Basil), Diocesan Bookkeeper: Sinenhlanhla Sibiya.

Bishop’s housekeeper: Zanele Nzuza Diocesan Office Staff: Joseph Mpungose (Bonakele); Maria Mpanza.

Oji River – Enugu, Nigeria
Bishop Amos Amankechinelo Madu
Okene – Lokoja, Nigeria

Bishop Emmanuel Bayo Ajulo

 

Zamashenge Zulu

Wed.
05

Parish of St Thomas, uMlalazi
Rector: Mthembeni Mthembu (Gladness); Assistant Priest: Sanele Ntuli; Retired Priests: Edmund Xulu (Prisca), Amon Nkosi (Philisiwe) and Celakuye Mchunu (Ruth); Deacon: Joyce Ntombela

Oke-Ogun – Ibadan, Nigeria

Bishop Solomon Amusan

 

 

Thurs.
06

Thomas More, Martyr, 1535
Parish of St Denys, Mpaphala 
Rector: Joshua Africander (Jane)

Oke-Osun – Ibadan, Nigeria

Bishop Abraham Akinlalu

* Iviyo Conference *Mas:  Dreams Camp

Fri.
07

Parish of KwaMbusi uKristu, eShowe
Rector: Mduduzi Gumede (Londiwe); Assistant Priest: Victor Ndabandaba (Zandile); Retired Priest: Absalom Nxumalo (Thembisile); Deacon: Mbuso Zibisi (Funani).

 

Okigwe – Owerri, Nigeria

Bishop Edward Osuegbu

* Iviyo Conference *Mas:  Dreams Camp

Sat.
08

Parish of St Saviour, Ndlangubo

Rector: Thokozani Mcineka (Nozipho); Retired Priest: Qedusizi Mkhwanazi (Faith)

Okigwe North – Owerri, Nigeria
Bishop Godson Udochukwu Ukwana
Okigwe South – Owerri, Nigeria

Bishop David Onuoha

* Iviyo Conference *Mas:  Dreams Camp

 

SUN.
09

FIFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
      ARCHDEACONRY OF VRYHEID

Archdeacon: Sifiso Dhlamini

 

Okinawa – Japan
Bishop David Eisho Uehara

* Iviyo Conference *Mas:  Dreams Camp

Mon.
10

Parish of St George, eMondlo & St Matthew, Nkande
Rector: Sifiso Dhlamini (Nompumelelo); Assist Priest: Emily Nxumalo (Mandla); Innocent Mbatha (Nkande); Deacons: Thembisile Mazibuko and Thokozani Zungu (Ntombizodwa)

Oklahoma – Episcopal Church USA
Bishop Edward Konieczny
Olympia – Episcopal Church USA
Bishop Gregory Ricki

 

 

Tues.
11

Benedict of Monte Cassino, Religious, c. 540
Parish of St Alban, Mvunyane
Rector: Nonhlanhla Dlamini; Assistant
Priest: Moses Khanyile (Joy); Retired
Priests: Vivian Masondo (Nomsa) and

Herbert Khoza (Siduduziwe)

Okrika – Niger Delta, Nigeria
Bishop Tubokosemie Atere
Oleh – Bendel, Nigeria

Bishop John Usiwoma Aruakpor

Dudu Mbonambi

 

 

Wed.
12

Parish of St David, Vryheid
Rector: Thokozani Kunene (Sphiwe);

Assistant Priests: Thokozile Mzimela,  Gilbert Mabanga (Beauty)

Olo – Minye, Sudan

Bishop Tandema Andrew

 

Thurs.
13

Silas
Parish of St Peter, Vryheid
Rector: Nkanyiso Maphumulo (Phindile);
Assistant Priest: Ursula Te Brugge; Deacon: Thulasizwe Buthelezi (Nomthandazo);
Retired Priest: Maggie Hamalainen;

COTT placement student: Mduduzi Mathe

Omu-Aran – Kwara, Nigeria

Bishop Philip Adeyemo

 

Fri.
14

Parish of St Michael, Utrecht
Rector: Sam Dlamini (Bonisiwe); Assistant Priest: Dumisani Mthembu (Hlengiwe) 

On the Lake – Owerri, Nigeria
Bishop Chijioke Oti
On the Niger – Niger, Nigeria

Bishop Owen Chidozie Nwokolo

* Vocational Guidance Conference

Sat.
15

Parish of St Luke, Paulpietersburg
Rector: Eugene Ngcamu (Nonkululeko)

Assistant Priest: Anthony Ndlamlenze (Busisiwe)

Ondo – Ondo, Nigeria
Bishop George Lasebikan

Suffragan Bishop Christopher Tayo Omotunde

 

* Youth Council

* Vocational Guidance Conference

SUN.
16

SIXTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF INGWAVUMA

Archdeacon: Ronald Ndlovu

Ontario – Ontario, Canada
Bishop George Lindsey Russell Bruce

Coadjutor Bishop Michael Oulton

 

Mon.
17

Parish of Christ the King, Manguzi
Rector: Ronald Ndlovu (Orah); 

Assistant Priest: Sithuli Mngomezulu (Nomkhosi)

Ottawa – Ontario, Canada
Bishop John Holland Chapman

Bishop Ordinary Peter Robert Coffin

* Masinakekelane Compassion Week

Siboniso Zulu

Tues.
18

Canons Lay, Honorary and  Emeriti
The Cathedral Chapter

Oregon – Episcopal Church USA

Bishop Michael Hanley

 

* Masinakekelane Compassion Week

Wed.
19

Parish of St John, uBombo
Acting Rector: Ronald Ndlovu

Assistant Priest: Sithembiso Mthethwa

Orlu – Owerri, Nigeria

Bishop Bennett Okoro

* Masinakekelane Compassion Week

 

Thurs.
20

Parish of Emmanuel, Mbazwana

Rector:  Robert Mthembu (Maria)

Oru – Owerri, Nigeria

Bishop Geoffrey Chukwunenye

* Masinakekelane Compassion Week

Fri.
21

Parish of St Mary, Ingwavuma
Rector: Nkosingiphile Dlamini (Thabile); Retired Priest: Andreas Mngomezulu (Hlengiwe)

Osaka – Japan
Bishop Andrew Haruhisa Iso

 

Sat.
22

ST MARY MAGDALENE
Convent of the Holy Name

Mother Provincial: Revd Mother Zamandla; Assistant: Sr Thandiwe and all the sisters at Melmoth and Maphophoma branches

Osun – Ibadan, Nigeria

Bishop James Afolabi Pool

* St Mary Magdalene (Lady Magdalene Day)

 

SUN.
23

SEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST               
ARCHDEACONRY OF NQUTHU
Archdeacon: Vusumuzi Zungu

Osun North East – Ibadan, Nigeria

Bishop Humphrey Olumakaiye

Herbert Dlamini
Philip Ntombela

Hlengiwe Mncwango

Mon.
24

Parish of St Margaret, Mafitleng
Rector:  Vusumuzi Zungu (Zoleka); Assistant Priests: Idah Mabika, Michael Ntshangase (Thabile)

Nigeria: Otukpo – Abuja
Bishop David Bello
Woori – Owerri Bishop Cyril Chukwunonyerem Okorocha

Owo – Ondo Bishop James Adedayo Oladunjoye

* Schools open

 Tues.
   25

ST JAMES
Parish of St Agatha, Maduladula
Rector: Sipho Khumalo

Canterbury, England:
Oxford Bishop Steven Croft
Oxford – Buckingham
Bishop Alan Thomas Lawrence Wilson

Oxford – Dorchester

Bishop Colin William Fletcher
Oxford – Reading

Bishop Andrew Proud

Andreas Mngomezulu

Wed.
26

Parish of St John’s, Blood River
Rector:  Raymond Mbonambi (Dudu)

Oyo – Ibadan, Nigeria
Bishop Williams Oluwarotimi Aladekugbe
Pankshin – Jos, Nigeria

Bishop Olumuyiwa Ajaria

* GtC meeting DO

Thurs.
27

Parish of All Saints, Hlazakazi
Rector: Vusumuzi Zungu

Assistant Priest: Sipho Ntanzi (Maria) 

Pacong – Bahr El Ghazal, Sudan
Bishop Joseph Maker Atot

Sizwe Sikhakhane
William Johnston
Jane Africander

Martina Majola

 

Fri.
28

Parish of St Augustine, Nquthu
Rector:  Bongani Zwane (Dudu);

Assistant Priest:  Bethuel Zwane (Nokwazi) Retired Priest:  Ivy Xaba

Peru – South America
Bishop Jorge Luis Aguilar
Suffragan Eulogio Alejandro Mesco

Suffragan Juan Carlos Revilla

Nontobeko Mhlongo

Sat.
29

William Wilberforce, Philanthropist, 1833
Parish of St Vincent, Isandlwana
Acting Rector: Vusumuzi Zungu;
Assistant Priests: Musawenkosi Majola OSF, Elsie Nsibande ; Deacon: Thenjiwe Mthanti

Phulbani – North India
Bishop Bijay Nayak
Patna – North India

Bishop Philip Marandih

* AWF Mary & Martha Day

Julia Xaba

SUN.
30

EIGHTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF EMPANGENI
Archdeacon: Cedrick  Buthelezi

Pennsylvania – Episcopal Church USA
Bishop Clifton Daniel
Pittsburgh – Episcopal Church USA

Bishop Dorsey McConnell

Vivian Masondo

Mon.
31

Parish of the Holy Trinity, Esikhawini

Rector: Cedrick Buthelezi (Thulile); Assistant Priests: Sibusiso Mthethwa (Thoko), Nomusa Zulu; Retired Priests: Michael Madi (Linda), Nimrod Ntshangase (Thembi); COTT placement student: Nsika Mkhize (Mfihlakalo)

Aotearoa, New Zealand & Polynesia:
Archbishop Winston Halapua
Vanua Levu & Taveuni
Bishop Apimeleki Nadoki Qiliho
Vitu Levu West

Bishop Apimeleki Nadoki Qiliho

Eugene Ngcamu

August 2017

DAY

                  DIOCESE OF ZULULAND

           ANGLICAN COMMUNION

*DIOCESAN EVENTS
           BIRTHDAYS

Tues.
01

Diocesan Youth
President: Sifiso Zuma

Chaplain: Siboniso Zulu

Port Elizabeth – Southern Africa

Bishop Nceba Nopece

Beauty Mabanga

Wed.
02

Parish of KwaMalusi oMuhle, KwaDlangezwa

Rector: Sabelo Mncwango (Thabsile); Assistant Priest: Sea Masinga (Dudu)

Popondota – Papua New Guinea
Bishop Lindsley Ihove
Port Moresby – Papua New Guinea

Bishop Denny Bray Guar

 

 

Thurs.
03

St Stephen may be kept on this day instead of 26 December
Parish of the Holy Name, Ngwelezane

Rector: Sizwe Sikhakhane ( Nolusindiso); Assistant Priest: Christian Mthethwa (Eunice); Ordinand: Mhlaliseni Magubane

Port Sudan – Northern, Sudan

Bishop Abdu Elnur Kodi

Londiwe Gumede

 

Fri.
04

Parish of the Holy Cross, eMpangeni

Rector: S’fundo Sikhakhane (Nomkhosi)

Portsmouth – Canterbury, England

Bishop Christopher Foster

 

Sat.
05

Parish of Stephen, eMthonjeni

Rector: Dumisani Luthuli (Seluliwe)

Pretoria – Southern Africa

Bishop Allan Kannemeyer

Joyce Ntombela

Christian Mthethwa

SUN.
06

NINTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF KWANOBAMBA

Archdeacon: Sydney Mbatha

Puerto Rico – Episcopal Church

Bishop Wilfrido Ramos Orench

Rose Mbatha

Mon.
07

THE TRANSFIGURATION OF OUR LORD
Parish of St Joseph, oNdini
Rector: Sydney Mbatha (Busisiwe);

Retired Bishop: Lawrence Zulu; Retired Priest: Cyprian Mncwango (Bonisile)

Pune – North India

Bishop Andrew Rathod

 

Tues.
08

Parish of St Matthew, Dlebe
Acting Rector: Sydney Mbatha
Asst Priest: Herbert Dlamini (Nompumelelo)

QU’Appelle - Rupert’s Land, Canada
Bishop Robert Hardwick
Quebec – Canada

Bishop Dennis Paul Drainville

Samson Zulu

Wed.
09

Parish of All Saints, Melmoth
Rector:  Moses Makhoba (Judith);

Retired Priests:  Meshack Vilakazi, Philip Ntshangase (Dudu), Hamilton Mbatha (Thembi), Philip Ntombela (Thembi) & Wilson Mbatha (Rose)

Rajasthan – North India

Bishop Warris Masih

* National Women’s Day

* MU Mary Sumner Day

Thembi Luthuli

Thurs.
10

Laurence, Deacon and Martyr at Rome, 258
Parish of St Mary, Nkonjeni

Rector: Bhekizenzo Mkhwanazi (Halalisiwe)

Rayalaseema – South India

Bishop B D Prasada Rao

Malibongwe Buthelezi

Fri.
11

Parish of the Good Shepherd, KwaMagwaza
Rector: Mbuso Cele (Zamazulu);

Retired Priest: Bonginkosi Mtshali (Beatrice);

Recife – Brazil

Bishop Joao Cancio Peixoto

* Clergy Spouse Conference

Sat.
12

Parish of St Paul, Nkwenkwe
Rector: Barnabas Mabaso (Bongekile)

Rejaf – Loryko, Sudan
Bishop Enock Tombe

* Clergy Spouse Conference
Nicholas Ngwane

Dumisani Mdunge

SUN.
13

TENTH SUNDAY AFTER PENTECOST

ARCHDEACONRY OF KWAMBONAMBI
Archdeacon: Andreas Mazibuko

Remo – Lagos, Nigeria

Bishop Michael Fape

* Clergy Spouse Conference

Mon.
14

Parish of the Holy Redeemer, Mtubatuba Rector: Andreas Mazibuko (Nonhlanhla); Assistant Priest: Khulekani Sibisi (Sibongile); Retired Priest: Francis Mthembu (Jabulile); Probationer: Ntokozo V Buthelezi.

Renk – Upper Nile, Sudan
Bishop Joseph Garang Atem

 

Tues.
15

ST MARY THE VIRGIN
Mountain service
Chaplain: The Bishop
C0-Ordinator: Sibusiso Ngema
Siyakhula kuKristu
Co-ordinator: Ignatius Zwane
Post Confirmation

Chaplain: Mzomuhle Sibiya

Rhode Island – Episcopal Church

Bishop Nicholas Knisely

 

Wed.
16

Parish of Ekuvukeni, Mzingazi
Mentor: Ignatius Zwane (Nonhlanhla)

Assistant Priest: Simphiwe Ngcobo (Nontokozo)

Rift Valley – Tanzania

Bishop John Daudi Luppa

* CHAPTER
* BLDGS &PLANS

Thurs.
17

Parish of St Andrew, Richards Bay

Rector: Abiaaza Kibirige (Betty)

Rio de Janeiro – Brazil

Bishop Filadelfo Oliviera Neto


 

* DC FIN COM
* DTB Lindiwe Mbuli

Sinenhlanhla Sibiya

Fri.
18

Parish of KwaMsindisi Ongcwele, Enseleni

Rector: Siboniso Zulu (Bongiwe)

Rio Grande Episcopal Church

Bishop Michael Vono

* Donsumndeni AGM
* ELLM Retreat

Sibusiso Mndaweni

Sat.
19

Parish of St John the Baptist
Rector: Jonathan Van Niekerk (Jeanette)
St Aidan’s United Church, KwaMbonambi
Assistant Priest-in-Charge: Jonathan Van Niekerk
Methodist Minister: Dylan Ellison

Perth – Western Australia
Bishop Roger Herft
Perth Eastern & Rural Region-
Bishop Tom Wilmot
Perth – Goldfields-Country Region 
Bishop Jeremy James
Riverina – New South Wales

Bishop Rob Gillion

* Donsumndeni AGM

* ELLM Retreat

* Lit & Sp: Phongola

SUN.
20

ELEVENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
Theological Education Sunday
ARCHDEACONRY OF OTHUKELA

Archdeacon: Zamokuhle Myeni

Rochester – Episcopal Church USA
Bishop Prince Singh
Rochester – Canterbury, England

Bishop James Langstaff

* Theological
   Education Sunday

*  Donsumndeni AGM Sizwe Mpungose

 

Mon.
21

Parish of KwaMsindisi, Sundumbili

Rector: Zamokuhle Myeni (Virginia); Assistant Priests: Bheki Zulu (Zama); Deacon: Basil Ngobese; Retired Priest: Nicholas Ngwane (Samkelisiwe)

Rockhampton – Queensland, Australia

Bishop David Robinson

* Siyakhula teachers’ Retreat

Tues.
22

Parish of St Saviour, Amatikulu,

Rector: Bhekuyise Qwabe (Happiness)

Rokon – Loryko, Sudan

Bishop Francis Loyo Mori

* Siyakhula teachers’ Retreat 

* POT

Wed.
23

Parish of St Cyprian, Ndulinde
Rector: Bonisiwe Ngubane

Rorya – Tanzania
Bishop John Adiema
Ruaha – Tanzania

Bishop Joseph Mgomi

* POT

Thurs.
24

ST BARTHOLOMEW

Parish of All Saints, Gingindlovu
Acting Rector: Tshengisile Mabaso (Johnson)

Rumbek – Bahr El Ghaza, Sudan

Bishop Alapayo Manyang Kuctiel

* POT

Fri.
   25

Mothers’ Union: President: Tay Ndwandwe,
Chaplain: Portia Mdunge

Anglican Women’s Fellowship: President: Louisa Mdakane, Chaplain: Hlengiwe Mncwango

Rumonge – Burundi
Bishop Pedaculi Birakengana

Samson Zulu

  Sat.
  26

Seminarians: COTT: Nsikayomuzi Mkhize

(Mfihlakalo), Mduduzi Mathe, Sithembiso Mbatha, Lethwayinkosi Ndwandwe, Ntokozo Buthelezi, Mhlonipheni Makhwasa and Simphiwe Zulu

Rupert’s Land,  Canada

Bishop Donald David Phillips

*Archdeaconry

  Conferences

SUN.
27

TWELFTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF NONGOMA
Archdeacon: Bongani Mhlongo

Ruvuma – Tanzania

Bishop Maternus Kapinga

 

Mon.
28

Augustine of Hippo, 430
Parish of St Luke, Maphophoma
Rector: Bongani Mhlongo (Faith)
Assistant Priests: Samson Zulu (Maria) and Bernard Nyoka (Margaret);

Probationer: Bongumusa Thusini

Ruwenzori – Uganda
Bishop Reuben Kisembo
South Ruwenzori
Bishop Jackson Nzerebende

Sipho Khumalo

Mzomuhle Sibiya

Tues.
29

The Beheading of St John the Baptist
Members of the Diocesan Council,

DC Finance Committee and Diocesan Trusts Board and the Diocesan Registrar.

Sabah – South East Asia
Bishop Melter Jiki Tais

Assistant Bishop John Yeo

 

Wed.
30

Parish of Ekuvukeni, Pongola
Rector: Thembinkosi Luthuli (Thembi);

Assistant Priest: Jabu Seyama, Ordinand: Bongisipho Mazibuko

Sabongidda-Ora – Bendel, Nigeria

Bishop John Akao

Sipho Nhleko

Thurs.
31

Parish of St Aidan, Nongoma
Rector: Stanley Mndaweni (Thabisile)

Deacon: Mbuso Mhlongo (Nontobeko)

Saldanha Bay – Southern Africa

Bishop Raphael Hess

 

September 2017

DAY

DIOCESE OF ZULULAND

ANGLICAN COMMUNION

*DIOCESAN EVENTS
BIRTHDAYS

Fri.
01

Robert Gray, First Bishop of Cape Town, 1872
Parish of St Margaret, Nongoma
Rector: Portia Mdunge (Dumisani)

Assistant Priest: Erick Ndlela (Angel)

Canterbury, England:
Salisbury Bishop Nicholas Holtam
Salisbury – Ramsbury
Bishop Edward Condry
Salisbury – Sherborne

Bishop Karen Gorham

* Arbor Week
* Insika Conference

Sat.
02

The Martyrs of New Guinea, 1942
Parish of St Cyprian, Nongoma

Rector: Daniel Mthembu (Ntombi)

Sambalpur – North India

Bishop Pinuel Dip

* Arbor Week
* Insika Conference

Bongekile Mabaso

SUN.
03

THIRTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF NKANDLA

Archdeacon: Linduyise Mthethwa

San Diego – Episcopal Church USA
Bishop James Mathes
San Joaquin – Episcopal Church USA
Bishop Chester Talton

Bishop David Rice

* Arbor Week
* Insika Conference

Tshengisile Mabaso

 

Mon.
04

Parish of St Cyprian, Thalaneni
Rector: Linduyise Mthethwa (Gugu); Assistant Priests: Cebolenkosi Ntombela (Thembeka); Deacon: Bonginkosi Buthelezi (Ntombifuthi)

Santiago – Philippines

Bishop Alexander A Wandag

* Arbor Week
* Masinakekelane

    CCMP

Tues.
05

Iviyo Lofakazi bakaKristu
President: Isaiah Manqele

Chaplain: The Bishop

Sao Paulo – Brazil

Bishop Flavio Augusto Borges Irala

* Arbor Week
* CLERGY SCHOOL
* Masinakekelane CCMP

 

Wed.
06

Parish of St Andrew, Chwezi
Acting Rector: Archdeacon

Assistant Priest: Mondli Nkosi (Thandekile); Retired Priest: Alpheus Ndebele (Dudu)

Sapele – Bendel, Nigeria

Bishop Blessing Erifeta

* Arbor Week
* CLERGY SCHOOL
* Masinakekelane CCMP

Thurs.
07

Parish of All Saints, Vumanhlamvu
Rector: Hlengiwe Mncwango;

Retired Priest: Zilfred Majola (Matrinah); Deacon: Bonginkosi Zibisi

Rupert’s Land, Canada:
Saskatchewan –Bishop Michael William Hawkins
Saskatchewan – Indigenous Ministry
Bishop Adam Halkett

Saskatoon Bishop David Irving

* Arbor Week
* CLERGY SCHOOL

Margaret Nyoka Nokwazi Zwane

Fri.
08

The Birth of the Blessed Virgin Mary
Parish of St Matthew, Nsunguza

Rector: Maxwell Biyela (Agrineth)

Sebei – Uganda

Bishop Paul Kiptoo Masaba

Nelisiwe Luthuli

Sat.
09

Anglican Student’s Federation
Chaplain: Sabelo Mncwango

 

Sekondi – Ghana, West Africa

Bishop Alexander Asmah

*Lit & Sp: Phongola
* MU Widows
   Conference
* Mas: MDAD Retreat

Bonisile Mncwango

SUN.
10

FOURTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
ARCHDEACONRY OF EMONA

Archdeacon: Madoda Xaba

Seychelles – Indian Ocean

Bishop James Richard Wong Yin Song

* Mas: MDAD Retreat
* AWF Exec
Thembi Ntombela
Linduyise Mthethwa

Johnson Mabaso

Mon.
11

Parish of  the Holy Name, Mvulazi

Rector: Madoda Xaba (Celiwe); Assistant Priest: Tholumusa Sithole (Thokozile); Retired Priests: Simon Nkomo, Sipho Nhleko (Bonisiwe)

York, England:
Sheffield – Bishop Vacant
Sheffield - Doncaster

Bishop Peter Burrows

* Mas: MDAD Retreat

Tues.
12

Parish of All Saints, Msebe
Rector: Sibusiso Ngema (Simangele)

Shinyanga – Tanzania

Bishop Charles Kija Ngusa

Simphiwe Ngcobo
Bonisiwe Dlamini

Wed.
13

Cyprian, Bishop of Carthage and Martyr, 258
Parish of St John, Inhlwathi

Rector: Innocent Ximba

Shyira – Rwanda
Bishop Laurent Mbanda
Shyira – Rwanda
Bishop Samuel Mugisha Mugiraneza
Shyogwe – Rwanda

Bishop Jered Kalimba

 

Thurs.
14

Holy Cross Day
Parish of St Peter, KwaHlabisa
Rector: Bongani Makgopela

Sialkot – Pakistan

Bishop Alwin John Samuel

 

Fri.
15

The Guild of St Mary Magdalene
President: Bongi Mtshali

Chaplain: Nonhlahla Dlamini

Singapore – South East Asia

Bishop Rennis Ponniah

 

* FOD & TOM
Barnabas Mabaso

Bhekefini Mthethwa

Sat.
16

Ninian, Bishop & Missionary in Scotland,
c. 432

Pray for our Province of Southern Africa  Archbishop & Metropolitan, Thabo Makgoba provincial staff and all our Dioceses.

Sittwe – Myanmar

Bishop James Min Dein

* FOD & TOM
* St Mary Magd. Exec
Judith Makhoba
Rosemary Harker

Michael Joss

 

SUN.
17

FIFTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST

Lord, may you craft in our hearts the love of your name, increase in us true religion, nourish us with all goodness & bring forth in us the fruit of good works.

Sodor & Man – York, England
Bishop Robert Paterson

*FOD & TOM

Mon.
18

Zululand Diocesan Development Commissioners
Interim Chairperson: The Bishop

Pray that this initiative may grow

Sokoto – Kaduna, Nigeria

Bishop Augustin Omole

 

* Masinakekelane
    CCMP

 Mhlaliseni Magubane

Tues.
19

Theodore of Tarsus, Archbishop of Canterbury, 690

Pray for our daughter Diocese of Swaziland: Bishop Ellinah Wamukoya and the Clergy as well as the people of Swaziland.

Soroti – Uganda

Bishop George Erwau

* Masinakekelane CCMP

Sabelo Mncwango

Wed.
20

John Coleridge Patteson, Bishop of Melanesia, and Martyr, 1871
Donsumndeni Men’s Society
President: Dumisani Mdunge

Chaplain: Barnabas Mabaso

South – Ankole – Uganda
Bishop Nathan Ahimbisibwe
 West – Ankole – Uganda

Bishop Yona Katoneene

* Masinakekelane
   CCMP

   Michael Glover

Thurs.
21

ST MATTHEW
Clergy in retirement
Chaplain: Linduyise Mthethwa
Self-supporting clergy

Chaplain: Christopher Mchunu

South Dakota – Episcopal Church USA

Bishop John Tarrant

* Int’l Day of Peace

Abiaaza Kibirige
Sithembiso Mbatha

Fri.
22

KwaNzimela Diocesan Pastoral Centre

Centre Administrator: Cyprian Mncwango, Centre staff and The Board

South Kerala – South India
Bishop Dharmaraj Rasalam

* Umkhuleko
   waseNtabeni

 

Sat.
23

Masinakekelane Diocesan Agency for Development
Coordinator: Zodumo Ndwandwe,

Chaplain: Sibusiso Ngema 

 

South West Tanganyika, Tanzania
Bishop Matthew Mhagama
Western Tanganyika, Tanzania

Bishop Sadock Makaya

* Umkhuleko

   waseNtabeni

SUN.
24

SIXTEENTH SUNDAY AFTER PENTECOST
We pray for God’s blessings on the diverse peoples, languages and cultures that make up our country. God Bless South Africa.

South East Florida – Episcopal Church USA
Bishop Leopold Frade

Coadjutor Bishop Peter Eaton

* Heritage Day

   Brian Luff 

Mon.
25

Vocations and the Fellowship of Discernment
Warden: Linduyise Mthethwa

Diocesan servers Chaplain: Innocent Mbatha

South Eastern Mexico – Mexico
Bishop Benito Juarez-Martinez
Western Mexico – Mexico

Bishop Lino Rodriguez-Amar

* Public Holiday
* SYNOD OF BISHOPS

Thenjiwe Mthanti

 

Tues.
26

Lancelot Andrewes, Bishop of Winchester, 1626
Diocesan Stewardship Team

Chaplain: Sifiso Dhlamini

Southern Brazil – Brazil
Bishop Humberto

* SYNOD OF BISHOPS
   Sithuli Mngomezulu

Wed.
27

Ember Day
Diocesan Environmental Team

Co-ordinator: Nkanyiso Maphumulo

Southern Highlands – Tanzania

Bishop John Mwela

* SYNOD OF BISHOPS
    / PSC

 

 

Thurs.
28

Our link dioceses of:

Carlisle: Bishop James Newcome (Alison); George: Bishop Brian Marajh (Lynn)

Southern Malawi – Central Africa

Bishop Alinafe Kalemba

* PSC

* MU Conference

Fri.
29

ST MICHAEL AND ALL ANGELS
Growing the Church
Director: Isaiah Manqele, and task teams
Malikhule iBandla Diocesan Ministry

Co-ordinator: Sibusiso Ngema

Southern Nyanza – Kenya
Bishop James Ochiel
Victoria Nyanza – Tanzania

Bishop Boniface Kwangu

* Schools close
* PSC
* MU Conference
Michael Madi

Sithembiso Thusini

Sat.
30

Jerome, Priest and Teacher of the Faith, 420
Missions to Seafarers
Lay Chaplain: Mark Classen

Southern Ohio – Episcopal Church USA

Bishop Thomas Breidenthal

* PSC
* Lit & Sp: Phongolo
* MU Conference

Cebolenkosi Ntombela

 


 













Email Marketing by VerticalResponse
 
   
 


Website designed and maintained by